Старозагорската Многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ вече разполага с първия за Югоизточна България апарат за масспектометрична идентификация на микроорганизми. Това съобщи в личния си фейсбук профил директорът на лечебното заведение проф. д-р. Йовчо Йовчев. Той посочи, че новата придобивка е в Лабораторията по микробиология към лечебното заведение.
Локомотив на товарна композиция е излязъл от релсите на гара Иваново късно снощи, съобщиха от пресцентъра на „Български държавни железници“ (БДЖ). Няма пострадали.
Инцидентът е станал в 22:39 часа. При влизане в гара Иваново на трети коловоз локомотив на товарна композиция на частен превозвач е излязъл от релсите с първата колоос и попречил на преминаването на други влакове. Движението е възстановено в 01:30 часа през нощта.
Започна умъртвяването на животните в засегнатата от шарка по дребните преживни животни ферма за овце в Хасково. Надявам се днес до края на деня мероприятията да бъдат изпълнени и да започне дезинфекция на обекта. Това съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Хасково д-р Георги Илиев на извънредно заседание на Областната епизоотична комисия в областната администрация.
Както съобщихме вчера, огнището на шарка бе установено в в животновъден обект със 180 овце. Сигналът е получен в понеделник следобед от частнопрактикуващ ветеринар, посочи Илиев. Той припомни, че вече със заповед са определени 3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона около фермата. Това е пето огнище на болестта в региона от 16 октомври досега, отчете Илиев. Последното бе на 12 ноември в стопанство в село Узунджово също със 180 овце.
Наложе
В Сливен е задържан 59-годишен мъж, шофирал с алкохол много над допустимото. Пробата на място с техническо средство е отчела над 2,00 промила, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Първолета Мандинска.
Пияният шофьор е установен при полицейска проверка на 19 ноември в квартал „Стоян Заимов“ при ежедневния контрол за пътна безопасност. Водачът е задържан за 24 часа. По случая е образувано бързо производство.
Концерти, коледни работилници, дни на хляба и на бащата, никулденски базар с ястия с шарани и още забавления включва тазгодишната коледно-новогодишна програма, подготвена от Община Враца. Като част от програмата е и ледената пързалка, чието монтиране започва днес, заедно с украсяването на централния площад. Тази година пързалката, освен че ще бъде по-голяма от миналогодишната, ще бъде и покрита, обяви на среща с журналисти в края на миналата седмица кметът на Враца Калин Каменов. По думите му това ще даде възможност съоръжението да работи и през по-топлите зимни дни без да затваря, както се случваше миналата година. Предвижда се съоръжението да бъде отворено за посетители на 29 ноември.
Според Празничната програма, на следващия ден - 30 ноември ще бъде открит и Коледния базар на пл. „Хр.Ботев“. Светлините на коледната елха тази година във Враца ще бъдат запале
Силен вятър със скорост между 47-54 км/ч събори дървета в Търговищко. Екипи на районните служби (РС) „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) са реагирали на няколко сигнала в различни части на областта.
За изминалата нощ на тел. 112 са получени няколко сигнала за паднали вследствие на силен вятър и дъжд върху пътното платно дървета или големи клони, затрудняващи движението на моторни превозни средства, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Търговище Ани Кръстева. Екип на РСПБЗН в Попово са реагирали на получен в 5:41 ч. сигнал за паднало дърво на пътя между Попово и Бяла. Техни колеги от службата в Омуртаг са се отзовали на получен в 22:06 ч снощи сигнал за паднало дърво на път II-48 (Омуртаг-Котел), в района на омуртагското село Станец. Дърветата са премахнати със специализирана техника и са отстранени от пътното платно, за да бъде о
„Така изцяло лечебното заведение се превръща във водещ център за точна и бърза диагностика на повече от 4000 бактериални причинителя, гъбички, плесени, микобактерии, нокардии, голяма част от които не могат да се идентифицират с досегашните методи“, посочи медикът.
Апаратът, който е последно поколение, позволява директна идентификация от хемокултура за седем минути, което стратегически позволява на лекарите бързо да променят започната емпирична антибиотична терапия. Едновременно с това могат да се обработват 96 проби на пациенти, което осигурява обхват на широка и разнообразна диагностика.
Проф. Йовчев допълни, че за получаването на резултат чрез конвенционално (стандартно) микробиологично изследване, резултатите се получават след минимум 24-часов интервал.
Благодарен съм на екипите на Министерството на здравеопазването, осигурили апаратура, която може да бъде в полза на Агенцията по храните, Агенцията по водите, Регионалната здравна инспекция е други общински лечебни заведения по отношение на текущ и последващ микробиологичен и вирусологичен контрол, посочи още директорът на най-голямата болница в област Стара Загора.
Припомняме, че през изминалия месец бяха проведени две благотворителни акции в подкрепа на закупуването на нова апаратура за Клиниката по неонатология. По време на едната бяха събрани близо 105 хиляди лева, които вече са дарени на лечебното заведение. А през март т.г. инициативата "Капачки за бъдеще" дари неонатологична линейка на Центъра за спешна медицинска помощ в Стара Загора.
Младежи от Ловеч участваха в различни акции, насочени към многообразието и недопускането на дискриминация. Това е една от дейностите, част от инициативата на сдружение „Знание“ - „Заедно за многообразие“. Тя се финансира от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ по проект „Права и ценности“, разказа на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Ралица Попова, изпълнителен директор на сдружението.
Инициативата е започнала през април и ще работи до края на март следващата година.
„Тя е насочена към зачитане на човешкото достойнство, недопускане на дискриминация на работното място, в училище и в обществото като цяло, и подобряване на разбирането за равнопоставеността, уважението на многообразието“, посочи Попова. Тя поясни, че в инициативата са включени четири дейности. Пъ
Общинските съветници в Ново село ще разгледат нова наредба за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и рекламни дейности на територията на общината, според информация на сайта на местната администрация.
Според предложението на кмета на общината приемането на нова наредба цели да се спазят законовите изисквания, възможност за работа в съответствие с действащите подзаконови нормативни актове, осигуряване на самофинансиране на общинските услуги, предоставяни на конкретни получатели, ефективно разпределение на общинските ресурси, актуализиране на цените на предлаганите услуги на база необходимите материално-технически и административни разходи.
На заседанието ще бъдат определени по един представител на Община Ново село в извънредно общото събрание на акционерите на Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“ АД &ndas
Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка.
Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков.
Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български
Катастрофа между лека кола и микробус затруднява движението в близост до Терминал 2 на летище София, .
Вследствие на инцидента са нанесени материални щети върху автомобилите, които предстои да бъдат репатрирани, за да се освободи платното за движение. На място има полиция.
Наредбата, свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, регламентиращи достъпа до плажовете и морската вода на хора с увреждания, е в последен стадий на съгласуване с Националния съвет на хората с увреждания. Това съобщи служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на конференция за стратегиите за устойчиво развитие и управление на концесионираните и наети морски плажове в България. Форумът е организиран от Министерството на туризма и в него участват ресорни по темата министри. На финала сме на завършването на наредбата, за да е в сила от 1 януари 2025 г., допълни министърът.
Коритарова информира, че в наредбата са определени съответните технически изисквания и целта е на определени плажове за следващия туристически сезон концесионерите и наемателите да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи до